PULUN DOK BUAT TUGASAN
Saturday 30 March 2013
Monday 11 March 2013
Sunday 10 March 2013
KESILAPAN DALAM PENULISAN RPH
Jadual di bawah untuk membantu anda membangunkan rancangan pelajaran
yang berkesan dan mengelakkan lima kesilapan biasa.
Perkara
|
Kesilapan
|
Aspek yang perlu dipertimbangkan
|
Objektif
|
Tidak menyatakan apa yang sebenarnya akan pelajar buat yang dapat diperhatikan.
Objektif yang terlalu umum
|
Merupakan penerangan apa yang pelajar buat yang menjadi asas untuk
membuat kesimpulan tentang hasil pembelajaran yang telah dialami.
Memfokuskan pada sesuatu yang dapat dilihat melalui perubahan tingkah
laku selepas pembelajaran.
|
Penilaian Pengajaran
|
Tidak seiring dengan tingkah laku yang ditunjukkan oleh murid.
Dalam rancangan pengajaran hanya diterangkan bagaimana guru akan
menentukan sama ada objektif telah dicapai.
|
Mestilah berdasarkan tingkah laku murid yang dinyatakan di dalam
objektif.
Guru perlu menyedari ketidak sempurnaan tingkah laku murid .
|
Bahan
pengajaran
|
Terkeluar dari aktiviti pembelajaran yang sebenar.
Bahan yang disediakan tidak digunakan secara menyeluruh.
Hanya guru yang berinteraksi dengan bahan tidak murid.
|
Sepatutnya bersesuaian dengan tahap kebolehan dan perkembangan murid.
Mudah diterima dan difahami murid.
Mestilah sesuai dan selaras
dengan objektif yang hendak dicapai.
Mempunyai penerangan yang jelas
dan memudahkan murid melakukan aktiviti berkumpulan atau individu.
Bersesuaian dengan masa pengajaran dan mencukupi untuk murid.
|
Bahasa arahan
|
Tidak selaras dengan tahap pembelajaran murid.
Lebih banyak memberi arahan secara kelas.
|
Mengikut kumpulan tahap kebolehan murid.
Sentiasa mengulangi arahan sehingga murid benar-benar memahami.
|
Aktiviti Murid
|
Tidak membantu untuk mencapai objektif.
Murid hanya sibuk melakukan aktiviti yang tidak menyumbang
secara lansung dan berkesan kepada objektif pelajaran.
|
Mengukuhkan kefahaman murid terhadap objektif yang hendak
dicapai.
Menarik minat murid.
Mempunyai arahan yang mudah difahami.
|
TUJUAN PENYEDIAAN RANCANGAN PELAJARAN
Tahap dan tujuan
menyediakan rancangan pelajaran sebagai seorang guru sains.
Tahap Guru
|
Tujuan Menyediakan Rancangan Pelajaran
|
Tahap 1
Guru pelatih
|
·
Menentukan
objektif pengajaran dan pembelajaran tercapai.
·
Meningkatkan
keyakinan diri guru sebelum masuk mengajar.
·
Menentukan
isi yang cukup untuk disampaikan dalam masa yang diperuntukkan.
·
Menentukan
strategi atau aktiviti yang terbaik bagi menyampaikan isi pelajaran yang
bersesuaian dengan murid demi membantu murid mengubah sikap, kebiasaan,
kebolehan dan pengetahuan ke arah yang dikehendaki.
·
Menggunakan
masa pengajaran secara optimum melalui strategi yang lebih tersusun dan
bersistem.
·
Merancang
penggunaan alat bantu mengajar yang sesuai.
·
Membantu
guru membuat refleksi selepas sesuatu sesi pengajaran dijalankan.
·
Merancang
aktivti untuk penutup dan penilaian pengajaran dan pembelajaran.
|
Tahap 2
Guru biasa
|
·
Menentukan
serta memastikan objektif pengajaran dan pembelajaran tercapai.
·
Mengelak
sebarang penyelewengan atau terkeluar daripada perkara yang hendak diajarkan.
·
Menentukan
isi yang cukup untuk disampaikan dalam masa yang diperuntukkan.
·
Menentukan
strategi atau aktiviti yang terbaik bagi menyampaikan isi pelajaran yang
bersesuaian dengan murid demi membantu murid mengubah sikap, kebiasaan,
kebolehan dan pengetahuan ke arah yang dikehendaki.
·
Menggunakan
masa pengajaran secara optimum melalui strategi yang lebih tersusun dan
bersistem.
·
Merancang
penggunaan alat bantu mengajar yang sesuai.
·
Membantu
guru mengingat bahan dan pendekatan pengajaran yang perlu untuk menyampaikan
sesuatu isi pelajaran.
|
Tahap 3
Guru berpengalaman
|
·
Menentukan
serta memastikan objektif pengajaran dan pembelajaran tercapai.
·
Mengelak
sebarang penyelewengan atau terkeluar daripada perkara yang hendak diajarkan.
·
Menentukan
isi yang cukup untuk disampaikan dalam masa yang ada.
·
Menentukan
strategi atau aktiviti yang terbaik bagi menyampaikan isi pelajaran yang
bersesuaian dengan murid demi membantu murid mengubah sikap, kebiasaan,
kebolehan dan pengetahuan ke arah yang dikehendaki.
·
Mengembangkan
pengajaran secara lancar dan tersusun.
|
FASA NEEDHAM PERSAMAAN DAN PERBEZAANNYA
PERBANDINGAN
ANTARA LIMA FASA NEEDHAM DENGAN PEMBELAJARAN BERASASKAN MASALAH
Persamaan
v satu kaedah pembelajaran mendidik pelajar
|
v berpusatkan murid
|
v guru sebagai fasilitator
|
v mendidik murid bekerja ataupun menyesuaikan
diri dalam kumpulan
|
v menggalakkan penglibatan murid dalam kelas/
pembelajaran aktif
|
v membina kemahiran komunikasi
|
v memberi penekanan kepada nilai kerjasama dan
bertolak ansur
|
v merangsang perasaan ingin tahu pelajar dan
minat pelajar
|
v memberi penekanan kepada pengetahuan sedia
ada murid.
|
Perbezaan
TOPIK
|
LIMA FASA NEEDHAM
|
PEMBELAJARAN BERASASKAN MASALAH
|
FASA
|
Mempunyai 5 fasa
|
Tidak mempunyai fasa
|
PERMULAAN KELAS
|
Dimulakan dengan set induksi
|
Dimulakan dengan memberi satu masalah
|
KEMAHIRAN
|
Tidak memberi penekanan kepada kemahiran penyelesaian
masalah
|
Memberi penekanan kepada kemahiran penyelesaian
masalah
|
LANGKAH KESELAMATAN
|
Menitikberatkan langkah keselamatan murid
|
Tidak menitikberatkan langkah keselamatan murid.
|
FASA PENSTRUKTURAN
SEMULA IDEA
|
Memberi penekanan kepada fasa penstrukturan semula
idea
|
Tidak memberi penekanan kepada fasa penstrukturan
semula idea
|
PERBANDINGAN
ANTARA LIMA FASA NEEDHAM DENGAN KITARAN 5E
Persamaan
v berpusatkan murid
|
v memberi penekanan kepada pengetahuan sedia
ada
|
v mempunyai lima fasa
|
v penekanan diberi kepada pengaplikasian idea
|
v guru sebagai fasilitator
|
v aktiviti di dalam kelas berasaskan ‘hands-
on’
|
v penilaian dibuat oleh guru pada akhir
p&p.
|
v memberi penekanan kepada peningkatan
pengalaman baru
|
v berasaskan pembelajaran koperatif dan inkuiri.
|
Perbezaan
TOPIK
|
LIMA FASA NEEDHAM
|
KITARAN 5E
|
REFLEKSI
|
-
dibuat
oleh murid
|
-
dibuat
oleh guru
|
FASA ORIENTASI
|
-
mempunyai
fasa orientasi
|
-
tidak
mempunyai fasa orientasi
|
PENILAIAN
|
-
dibuat
pada fasa penstrukturan semula idea
|
-
dibuat
pada fasa ‘refleksi’
|
JENIS FASA
|
-
mempunyai
5 fasa ( orientasi, pencetusan idea, penstrukturan semula idea,
pengaplikasian idea, dan refleksi
|
-
mempunyai
5 fasa ( engange, explore, explain, elaborate, dan evaluate)
|
KEMAHIRAN
|
-
mefokuskan
kepada kemahiran saintifik dan kemahiran manipulatif
|
-
tidak
mefokuskan kepada kemahiran saintifik dan kemahiran manipulatif.
|
FASA
PENSTRUKTURAN SEMULA IDEA
|
-
memberi
penekanan kepada fasa penstrukturan semula idea.
|
-
tidak
memberi penekanan kepada fasa penstrukturan semula idea.
|
LANGKAH
KESELAMATAN
|
-
mempunyai
langkah keselamatan
|
-
tidak
mempunyai langkah keselamatan.
|
PERBANDINGAN
ANTARA LIMA FASA NEEDHAM DENGAN PENGAJARAN INDUKTIF DAN DEDUKTIF BERASASKAN
INKUIRI
Persamaan
v berpusatkan murid
|
v memberi penekanan kepada pengetahuan sedia
ada
|
v guru sebagai fasilitator
|
v aktiviti di dalam kelas berasaskan ‘hands-
on’
|
v penilaian dibuat oleh guru pada akhir
p&p.
|
v berasaskan pembelajaran koperatif dan
inkuiri.
|
PERbezaan
TOPIK
|
LIMA FASA NEEDHAM
|
PENGAJARAN INKUIRI
|
JENIS
|
-
tidak
mempunyai jenis/ pilihan
|
-
terdapat
dua jenis pengajaran iaitu pengajaran induktif dan deduktif
|
FASA
|
-
mempunyai
5 jenis fasa
|
-
tidak
mempunyai fasa
|
LANGKAH
KESELAMATAN
|
-
mempunyai
langkah keselamatan
|
-
tidak
mempunyai langkah keselamatan
|
KEKERAPAN
ULANGAN ISI
|
-
tidak
memerlukan kekerapan ulangan isi
|
-
memerlukan
kekerapan ulangan isi
|
PERBEZAAN RP TAHUNAN DAN RP HARIAN
Esei membandingkan perbezaan rancangan pelajaran
tahunan, mingguan dan harian berdasarkan jadual yang diberikan.
Perancangan
memainkan peranan penting dalam
bidang perguruan bagi memastikan pengajaran berkesan . Mungkin ada yang mengatakan
kegagalan merancang pengajaran mengakibatkan murid tidak mencapai apa yang
sepatutnya dicapai adalah lebih teruk jika dibandingkan dengan kegagalan
seorang jurutera dalam merancang sesuatu projek.
Di sini dibincangkan perbezaan antara rancangan pelajaran tahunan,mingguan
dan harian. Rancangan
tahunan biasanya berdasarkan takwim minggu persekolahan.
Rancangan pengajaran tahunan ini
biasanya disediakan pada awal tahun sebelum sesi persekolahan bermula yang mana
ianya berfungsi sebagai panduan bagi perlaksanaan pengajaran dan pembelajaran.
Ianya mengambarkan perancangan untuk 38 hingga 42 minggu persekolahan.Rancangan
tahunan berdasarkan sukatan pengajaran untuk setahun bagi sesuatu
matapelajaran.
Seterusnya
perancangan mingguan . Perancangan ini disusun untuk aktiviti seminggu pengajaran. Ianya boleh
diubah berdasarkan aktiviti serta takwim sesebuah sekolah.Ia juga bagi memastikan adanya kesinambungan bagi setiap
minggu pengajaran yang telah dilalui.Guru boleh merancang tempat,masa dan
aktiviti yang akan dijalankan berserta bahan sumber pengajaran.
Rancangan pengajaran harian pula
perlulah dibuat oleh seseorang guru kerana seseorang guru dapat
menjangkakan apakah langkah-langkah yang
diperlukan bagi menyampaikan pengajarannya pada hari itu.Di sini juga
diletakkan masa yang lebih terperinci untuk sesuatu pengajaran dan pembelajaran
dijalankan.Guru dapat membuat persediaan dan membuat refleksi serta penilaian
pada pengajarannya pada hari itu.
Kesimpulannya, rancangan pelajaran tahunan,mingguan dan harian. Amat penting
bagi menentukan serta memastikan objektif
pengajaran dan pembelajaran tercapai.
MODUL SAINS PPG SEMESTER 4
Hai...............
Berikut ialah Subjek semester 4 untuk opsyen Sains Pendidikan Rendah . Ada lagi yg tak ada silalah download:
MODUL SCE3107
MODUL EDU 3105
MODUL PJM3106
MODUL SCE 3108
SEKIAN TERIMA KASIH
Berikut ialah Subjek semester 4 untuk opsyen Sains Pendidikan Rendah . Ada lagi yg tak ada silalah download:
MODUL SCE3107
MODUL EDU 3105
MODUL PJM3106
MODUL SCE 3108
SEKIAN TERIMA KASIH
Subscribe to:
Posts (Atom)