Jadual di bawah untuk membantu anda membangunkan rancangan pelajaran
yang berkesan dan mengelakkan lima kesilapan biasa.
Perkara
|
Kesilapan
|
Aspek yang perlu dipertimbangkan
|
Objektif
|
Tidak menyatakan apa yang sebenarnya akan pelajar buat yang dapat diperhatikan.
Objektif yang terlalu umum
|
Merupakan penerangan apa yang pelajar buat yang menjadi asas untuk
membuat kesimpulan tentang hasil pembelajaran yang telah dialami.
Memfokuskan pada sesuatu yang dapat dilihat melalui perubahan tingkah
laku selepas pembelajaran.
|
Penilaian Pengajaran
|
Tidak seiring dengan tingkah laku yang ditunjukkan oleh murid.
Dalam rancangan pengajaran hanya diterangkan bagaimana guru akan
menentukan sama ada objektif telah dicapai.
|
Mestilah berdasarkan tingkah laku murid yang dinyatakan di dalam
objektif.
Guru perlu menyedari ketidak sempurnaan tingkah laku murid .
|
Bahan
pengajaran
|
Terkeluar dari aktiviti pembelajaran yang sebenar.
Bahan yang disediakan tidak digunakan secara menyeluruh.
Hanya guru yang berinteraksi dengan bahan tidak murid.
|
Sepatutnya bersesuaian dengan tahap kebolehan dan perkembangan murid.
Mudah diterima dan difahami murid.
Mestilah sesuai dan selaras
dengan objektif yang hendak dicapai.
Mempunyai penerangan yang jelas
dan memudahkan murid melakukan aktiviti berkumpulan atau individu.
Bersesuaian dengan masa pengajaran dan mencukupi untuk murid.
|
Bahasa arahan
|
Tidak selaras dengan tahap pembelajaran murid.
Lebih banyak memberi arahan secara kelas.
|
Mengikut kumpulan tahap kebolehan murid.
Sentiasa mengulangi arahan sehingga murid benar-benar memahami.
|
Aktiviti Murid
|
Tidak membantu untuk mencapai objektif.
Murid hanya sibuk melakukan aktiviti yang tidak menyumbang
secara lansung dan berkesan kepada objektif pelajaran.
|
Mengukuhkan kefahaman murid terhadap objektif yang hendak
dicapai.
Menarik minat murid.
Mempunyai arahan yang mudah difahami.
|
No comments:
Post a Comment